Dla Rodziców

Drodzy Rodzice, właśnie ta część strony przeznaczona jest dla Was. Staramy się, aby to miejsce było źródłem odpowiedzi na Wasze pytania. Poruszamy tutaj najważniejsze tematy, które dotyczą Państwa dzieci należących do Naszej organizacji.

Czym Jest ZHP?

Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją pożytku publicznego, działającą na obszarze całego kraju oraz zrzeszającą w swoich strukturach prawie 100 000 osób. Ponadto przynależność do Światowych Organizacji Skautowych powoduje, że jesteśmy częścią wielkiej Skautowej Rodziny.
Za swój cel uznajemy pomoc w wszechstronnym rozwoju młodego człowieka, zarówno na płaszczyznach emocjonalnej, społecznej, intelektualnej, duchowej i fizycznej. Pomagamy w kształtowaniu charakteru, poprzez stawianie wyzwań oraz program nastawiony na uczenie przez działanie, zabawę i ogrom ciekawych przygód.
Zgodnie ze Statutem ZHP, nasi Instruktorzy mają obowiązek przygotowania swoich podopiecznych na świadomych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli, opierając się na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.

zhp

Czym Różni Się Harcerstwo Od Innych Zajęć Dodatkowych?

Harcerstwo, to przede wszystkim różnorodność. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie ma talenty i predyspozycje, może zostać członkiem ZHP. Tutaj liczy się przede wszystkim chęć współpracy. Harcerstwo uczy działania w zespole, a jednocześnie stawia na indywidualność. Niezależnie od tego, czy zuch lub harcerz jest uzdolniony plastycznie, muzycznie, matematycznie lub aspiruje do bycia sportowcem, w ZHP zawsze znajdzie coś dla siebie. Tym samym harcerstwo potrafi połączyć wszystko, co oferują inne zajęcia dodatkowe, a jednocześnie przedstawić to w dużo atrakcyjniejszy sposób.

Co My Właściwie Robimy?

Cotygodniowe zbiórki trwają, zazwyczaj 1,5 – 2 godziny, to na nich poznajemy świat, inny niż ten sztywny i betonowy; poznajemy tajniki historii, uczymy się praktycznych umiejętności , mających zastosowanie zarówno w tzw. terenie, jak i w życiu codziennym. Pomagamy innym biorąc udział w akcjach społecznych; przy blasku świec oraz dźwiękach gitary rozmyślamy nad życiem, odkrywając siebie na nowo.
W ciągu roku poza zbiórkami, każda Załoga organizuje średnio 4-6 biwaków, odbywających się w weekendy, zazwyczaj na naszej Harcerskiej Stanicy Wodnej, nad zalewem Przeczycko-Siewierskim w Boguchwałowicach. Do tego dochodzą jeszcze różne, większe imprezy organizowane przez Hufiec oraz Chorągiew.

Dwa razy w ciągu roku bierzemy udział w nawet 6 dniowym Odrzańskim Spływie Wiosennym oraz krótszym, bo weekendowym Jesiennym Spływie Wiślanym. Pierwszy jest największą imprezą wodniacką, odbywającą się rokrocznie w tej części Europy.

Oprócz tego na każdego zucha czy harcerza, czekają niezapomniane wrażenia na koloniach oraz obozach. Przy ich organizacji staramy się wybierać miejsca ciekawe i nietuzinkowe, równocześnie dające możliwość obcowania z przyrodą i poznawania jej. Harcerz żadnych niewygód się nie boi, dlatego śpiwór, czy menażka na takim wyjeździe to dobrzy koledzy każdego harcerza.

Ponadto pomagamy Harcerzom Starszym oraz Wędrownikom przygotować się do państwowych egzaminów żeglarskich, dających uprawnienia do zabaw pod żaglami, zarówno na jeziorach jak i morzach. Bierzemy udział w harcerskich rejsach pełnomorskich.

żaglówki

Jak To Działa?

Nic z tego wszystkiego by nie wyszło gdyby nie system małych grup. Jest nas tak dużo, że bez odpowiedniej struktury nie dalibyśmy rady! Ale po kolei… Załoga i Gromada to właściwie najmniejsza cząstka całego planu. Jedna Załoga zawiera zwykle ok. 15-30 osób.
Nasza 1 Harcerska Drużyna Wodna składa się z 4 Załóg.
1 HDW wchodzi w skład Hufca ZHP Bytom, a Hufiec jest częścią Chorągwi Śląskiej.
Myślę jednak, że najbardziej potrzebną informacją jest ta o działalności samych Załóg i Gromady, do których należą, lub będą należeć Państwa pociechy. To Załoga właśnie jest najważniejsza dla każdego nowego harcerza, która po jakimś czasie staje się niemalże drugą rodziną. To tutaj podczas zbiórek można się wyszaleć, dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego, przeżyć przygodę razem z przyjaciółmi.

Załogą kieruje Załogowy,  który przygotowuje plan pracy swojej załogi na cały rok i cotygodniowe zbiórki. Jest łącznikiem pomiędzy Załogą a Drużyną, czy Hufcem, a ponadto dużym wzorem i przyjacielem dla swoich podopiecznych. Ma oczywiście do pomocy swoich Przybocznych,  którzy pomagają mu w niektórych zadaniach.

Zuch? Harcerz? Wędrownik? Kim Jest Moje Dziecko?!

W ZHP wszystko działa tak sprytnie, aby każdy czuł się dobrze wśród swoich rówieśników. Nie może być przecież sytuacji, że licealista chodzi na zbiórki razem z pierwszaczkiem. Dlatego właśnie powstały grupy metodyczne:

  • Zuchy (MGZ Wilczki Morskie)– czyli najmłodsi. To dzieci w wieku 6-10 lat. Do drużyny harcerskiej przejść można najpóźniej w 4 klasie szkoły podstawowej.
  • Harcerze (Jungi) – ta grupa przeznaczona jest dla 10-13 latków
  • Harcerze starsi (Sztormani) – gimnazjaliści 13-16 lat
  • Wędrownicy (Liniówka)– 16 lat wzwyż

flagi

„Dzień Dobry, Chciałem Zapisać Dziecko Na Zbiórki”

Często rodzice witają Załogowego właśnie takim zdaniem. Na czym te zapisy właściwie polegają? Otóż, jeżeli pociecha tylko chce przychodzić na zbiórki i bawić się razem z nami- zapraszamy. Nie trzeba wcześniej informować, że nowy zuch czy harcerz chce przyjść na zbiórkę. Jeżeli po kilku zbiórkach dziecko stwierdzi, że nadal chce na nie chodzić, rodzice proszeni są o wypełnienie zgody na przynależność pociechy do ZHP. Do zgody dołączony jest formularz, w którym rodzice wpisują dane niezbędne do dokumentacji gromady/drużyny.

Mundur

Drugim w kolejności, ulubionym pytaniem rodzic jest pytanie o mundur. Oczywiście jest on bardzo mile widziany zarówno w oczach harcerza, który chce namacalnie poczuć, że przynależy do harcerskiej rodziny, jak i dla Załogowego, który widzi, że jego harcerz rzeczywiście w harcerstwo się wkręcił. Z własnych obserwacji udało nam się wywnioskować, że dobrą porą na zaopatrzenie się w mundur są okolice grudnia… Dziwnym trafem św. Mikołaj jakoś wpada na to żeby sprawić zuchowi taki prezent. 😉
W przypadku harcerzy, zakup munduru również nie powinien rozciągnąć się w czasie na więcej niż 3-4 miesiące od pierwszego przyjścia na zbiórkę.

„Jestem Prawdziwym Zuchem. Jestem Prawdziwym Harcerzem”

Po kilku miesiącach od pierwszego przekroczenia progu harcówki, czy zuchówki przez młodego odkrywcę przychodzi moment, kiedy zostaje on na stałe przyjęty do grona zuchów czy harcerzy. To moment, czasami długo wyczekiwany i bardzo ważny dla każdego. Moment złożenia ObietnicyPrzyrzeczenia i otrzymania Znaczka Zucha lub Krzyża Harcerskiego. To Załogowy podejmuje decyzję, czy jego podopieczny jest przygotowany na złożenie przyrzeczenia, co jest równoznaczne z tym, że będzie starać się żyć według harcerskich zasad przyjętych w Prawie Harcerskim. Przyznanie Krzyża i składanie Przyrzeczeń, często poprzedza tzw. bieg harcerski, w którym sprawdzane są podstawowe umiejętności i wiedza harcerska. Każdy instruktor jednak wie, że bardziej liczą się chęci i zaangażowanie i ocenia wszystko trzeźwym okiem na miarę możliwości konkretnego harcerza/zucha. Drużynowy musi być pewny, że po złożonym przyrzeczeniu, zgodnie ze słowami piosenki Harcerskie Ideały, krzyżowiec z czystym sercem i zrozumieniem zaśpiewa: A gdy spyta Cię ktoś – skąd ten Krzyż na twej piersi, z dumą odpowiesz mu – taki mają najdzielniejsi i że te słowa otworzą drogę do zdobywania kolejnych stopni.

festiwaljungi

Składki

Każda organizacja musi z czegoś się utrzymywać. Choć w ZHP wszyscy działają non-profit, ze swojej pracy czerpiąc tylko i AŻ satysfakcję. Aby zapewnić harcerzom ciekawe zajęcia, zawsze potrzebne są do tego jakieś materiały – od kartek i pisaków, przez kompas i mapę po np. namiot. Wysokość składek wynosi 48 zł za CAŁY ROK .Jest to odgórnie wyznaczona kwota. Można wpłacać składki w całości w ciągu całego roku, lub (jeżeli komuś wygodniej) w ratach po indywidualnym uzgodnieniu z Załogowym.

1%

1% to tak mało, a może nam tak pomóc. Może pomóc w realizacji harcerskich marzeń! Pieniążki uzyskane przez naszą Drużynę zostaną wykorzystane na pewno z korzyścią dla naszych podopiecznych – czy to na dofinansowania do obozów lub innych akcji, czy na zakup niezbędnego sprzętu do działania!

1-procent

Opracowane na podstawie tekstu opublikowanego przez zhp.pl oraz szczepteczowy.pl